‘Top Chef’ Wins Critics Choice Real TV Top Prizes (Full Winners List)

1

[ad_1]

This year’s Critics Choice Real TV Awards honored shows “RuPaul’s Drag Race All Stars,” “Top Chef,” and “Taste the Nation with Padma Lakshmi,” with each series taking home two awards.

All three shows won in the Best Show Host category, as RuPaul tied with Padma Lakshmi for both “Taste the Nation” and “Top Chef.” “RuPaul’s Drag Race All Stars” took home the award for best ensemble cast in an unscripted series, while “Taste the Nation with Padma Lakshmi” was awarded best structured series and “Top Chef” won best culinary show.

The annual event continues to recognize excellence in nonfiction, unscripted and reality programming across broadcast, cable and streaming platforms.

Lisa Vanderpump was honored with the Impact Award this year and Eugene Levy won Star of the Year. Additionally, Bravo and Netflix were the biggest winners of awards, topping four categories each.  

A special program showcasing the winners will premiere on KTLA+ and KTLA.com on June 16 at 7:30 p.m. and will also be available to stream on the Critics Choice YouTube channel.

See the full list of winners below.

Best Competition Series
WINNER:
The Amazing Race (CBS)
“Lego Masters” (Fox)
“RuPaul’s Drag Race” (MTV)
“RuPaul’s Drag Race All Stars” (Paramount+)
“Survivor” (CBS)
“The Traitors” (Peacock)

Best Competition Series: Talent/Variety
“America’s Got Talent” (NBC)
“America’s Got Talent: All Stars” (NBC)
“Dancing with the Stars” (Disney+)
“The Masked Singer” (Fox)
“My Kind of Country” (Apple TV+)
WINNER: The Voice (NBC)

Best Unstructured Series
“Below Deck Sailing Yacht” (Bravo)
“Couples Therapy” (Showtime)
“Formula 1: Drive to Survive” (Netflix)
“The Kardashians” (Hulu)
“MTV’s Following: Bretman Rock” (MTV)
WINNER: Vanderpump Rules (Bravo)

Best Structured Series
“Bar Rescue” (Paramount Network)
“Diners, Drive-Ins and Dives” (Food Network)
“The Gentle Art of Swedish Death Cleaning” (Peacock)
“Gutsy” (Apple TV+)
“Shark Tank” (ABC)
WINNER: “Taste the Nation with Padma Lakshmi” (Hulu)

Best Culinary Show
“The Big Brunch” (HBO Max)
“José Andrés and Family in Spain” (discovery+)
“Magnolia Table with Joanna Gaines” (Magnolia Network)
“Selena + Chef” (HBO Max)
“Taste the Nation with Padma Lakshmi” (Hulu)
WINNER: “Top Chef” (Bravo)

Best Game Show
“Barmageddon” (USA)
WINNER: Jeopardy! (Syndicated)
“Lingo” (CBS)
“Password” (NBC)
“The Wall” (NBC)
“Weakest Link” (NBC)

Best Travel/Adventure Show
“Rainn Wilson and the Geography of Bliss” (Peacock)
“The Great Food Truck Race” (Food Network)
“José Andrés and Family in Spain” (discovery+)
“The Piece Maker” (Magnolia Network)
WINNER: The Reluctant Traveler with Eugene Levy (Apple TV+)
“Somebody Feed Phil” (Netflix)

Best Business Show
“American Greed” (CNBC)
“Bar Rescue” (Paramount Network)
“House Hunters” (HGTV)
“Restaurant: Impossible” (Food Network)
WINNER: Shark Tank (ABC)
“Wahl Street” (HBO Max)

Best Animal/Nature Show
“Big Beasts” (Apple TV+)
“The End Is Nye” (Peacock)
WINNER: “Frozen Planet II” (BBC One)
“Our Universe” (Netflix)
“Prehistoric Planet” (Apple TV+)
“The Wizard of Paws” (BYUtv)

Best Crime/Justice Show
“911 Crisis Center” (Oxygen)
“Evil Lives Here” (Investigation Discovery)
“How I Caught My Killer” (Hulu)
“In Pursuit with John Walsh” (Investigation Discovery / discovery+)
WINNER: “Unsolved Mysteries Volume 3” (Netflix)
“Web of Make Believe: Death, Lies & The Internet” (Netflix)

Best Sports Show
“30 for 30” (ESPN)
“American Ninja Warrior” (NBC)
“Legacy: The True Story of the LA Lakers” (Hulu)
“Like a Girl” (Fuse Media)
“Real Sports with Bryant Gumbel” (HBO Max)
WINNER: “Welcome to Wrexham” (FX)

Best Relationship Show
“Farmer Wants a Wife” (Fox)
“Indian Matchmaking” (Netflix)
“Jewish Matchmaking” (Netflix)
WINNER: “Love Is Blind” (Netflix)
“Married at First Sight” (Lifetime)
“The Parent Test” (ABC)

Best Lifestyle Show: Home/Garden
“For the Love of Kitchens” (Magnolia Network)
“Home” (Apple TV+)
WINNER: “Million Dollar Listing Los Angeles” (Bravo)
“Murder House Flip” (The Roku Channel)
“Trixie Motel” (discovery+)
“Ugliest House in America” (HGTV)

Best Lifestyle Show: Fashion/Beauty
“Glow Up” (Netflix)
“The Hype” (HBO Max)
“Making the Cut” (Prime Video)
“Next in Fashion” (Netflix)
WINNER: Queer Eye (Netflix)
“Say Yes to the Dress” (TLC)

Best Limited Series
“American Manhunt: The Boston Marathon Bombing” (Netflix)
“The Hidden Lives of Pets” (Netflix)
“House of Hammer” (discovery+)
“Low Country: The Murdaugh Dynasty” (HBO Max)
WINNER: Pepsi, Where’s My Jet? (Netflix)
“Super League: The War for Football” (Apple TV+)

Best Ensemble Cast in an Unscripted Series
“Below Deck Sailing Yacht” (Bravo)
“Dancing with the Stars” (Disney+)
WINNER: RuPaul’s Drag Race All Stars (Paramount+)
“Special Forces: World’s Toughest Test” (Fox)
“Survivor” (Season 44) (CBS)
“Vanderpump Rules” (Bravo)

Best Show Host
Selena Gomez – Selena + Chef (HBO Max)
Alex Guarnaschelli – Supermarket Stakeout (Food Network)
WINNER: Padma Lakshmi – Top Chef (Bravo)
WINNER: Padma Lakshmi – “Taste the Nation with Padma Lakshmi” (Hulu)
Trixie Mattel – “Trixie Motel” (discovery+)
WINNER: RuPaul – RuPaul’s Drag Race (MTV) / RuPaul’s Drag Race All-Stars (Paramount+)
Ryan Seacrest – “American Idol” (ABC)

Star of the Year
Guy Fieri – “Diners, Drive-Ins and Dives” (Food Network)
Ina Garten – “Barefoot Contessa” (Food Network) / “Be My Guest with Ina Garten” (Food Network)
Selena Gomez – “Selena + Chef” (HBO Max)
Padma Lakshmi – “Top Chef” (Bravo), “Taste the Nation with Padma Lakshmi” (Hulu)
Sandra Lee – “Dr. Pimple Popper” (TLC)
WINNER: Eugene Levy – The Reluctant Traveler with Eugene Levy (Apple TV+)
Peyton Manning – “History’s Greatest of All Time with Peyton Manning” (History) / “Peyton’s Places” (ESPN+) / “Capital One College Bowl” (NBC)
RuPaul – “RuPaul’s Drag Race” (MTV) / “RuPaul’s Drag Race All-Stars” (Paramount+)



[ad_2]

Source link

Leave A Reply

Your email address will not be published.